17.11.2008
Zapaliliśmy znicz łódzkim synagogom

Niedzielny spacer odbił się szerokim echem w lokalnych mediach:

gazeta.pl/lodz - Zapaliliśmy znicze synagogom
uml.lodz.pl - Znicz dla łódzkich synagog

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć.


9.11.2008
Zapalmy znicz łódzkim synagogom

Centrum Badań Żydowskich ma zaszczyt zaprosić na akcję: 

Zapalmy znicz łódzkim synagogom

Zobacz plakat w wysokiej rozdzielczości.

O akcji można przeczytać na lokalnych serwisach internetowych: lodz.naszemiasto.pl, uml.lodz.pl, uni.lodz.pl, cityoflodz.pl.

Organizatorzy akcji: Grupa Pewnych Osób, Stowarzyszenie Fabrykancka.pl, Centrum Badań Żydowskich UŁ, Stowarzyszenie Instytut Tolerancji.

Zapraszamy!


3.11.2008
"11 listopada 1918 r. 90 lat później..." - debata naukowa

Czy wywalczyliśmy Ją sami, czy została nam podarowana przez wielkie mocarstwa? Niepodległość, bo o niej tu mowa, stała się już w 1918 roku powodem pierwszych sporów politycznych i historycznych. Piłsudczycy, narodowcy, ludowcy i socjaliści rozpoczęli licytację na zasługi. Każdy chciał udowodnić swój zasadniczy wkład w Jej odzyskanie.
Jak przebiegał ten spór, jakich argumentów używano, a może historycy wyłonili już „zwycięzcę”? Odpowiedź na to pytanie, jak i wiele innych przyniesie zapewne debata organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Historyków UŁ.

Gośćmi będą: prof. Kazimierz Badziak, prof. Rafał Stobiecki, prof. Przemysław Waingertner i dr Jacek Pietrzak. Debatę poprowadzi mgr Michał Trębacz z Centrum Badań Żydowskich UŁ.

"11 listopada 1918 r. 90 lat później..." - debata naukowa, 12.11.2008 r.
Instytut Historii UŁ (ul. A. Kamińskiego 27a), sala 103, godz. 15.00.

Zobacz plakat i zaproszenie.

Zapraszamy!


29.10.2008
Spotkanie zespołu redakcyjnego "Kroniki getta łódzkiego - Litzmannstadt getto"

Dziś w Centrum Badań Żydowskich odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego Kroniki getta łódzkiego. Wzięli w nim udział Piotr Zawilski i Julian Baranowski (Archiwum Państwowe w Łodzi), Joanna Podolska (Katedra Teorii Literatury UŁ), Krystyna Radziszewska (Katedra Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii UŁ) oraz pracownicy Centrum Badań Żydowskich.

Na spotkaniu podjęto decyzje dotyczące następnych etapów pracy i potwierdzono, że wydanie wszystkich pięciu tomów Kroniki nastąpi w sierpniu 2009 r.

       


28.10.2008
Nowy nabytek w zbiorach Centrum Badań Żydowskich

Zbiory Centrum Badań Żydowskich powiększyły się o dwa tytuły niemieckiej prasy okupacyjnej - "Das Reich" i "Litzmannstadter Zeitung". Kilkadziesiąt numerów, zachowanych w bardzo dobrym stanie, pochodzi ze stycznia 1944 r.

 Litzmannstadter Zeitung

Oba tytuły będą udostępniane wszystkim zainteresowanym od stycznia 2009 r.


27.10.2008
Nowi pracownicy Centrum Badań Żydowskich

Zespół Centrum Badań Żydowskich poszerzył się. Nowymi pracownikami zostali tegoroczni magistranci Instytutu Historii UŁ – Adam Sitarek (praca magisterska pt. "Próby porozumienia polsko-żydowskiego w latach 1918-1922" pod kierunkiem prof. Kazimierza Badziaka) i Michał Trębacz (praca magisterska "Dzieje Bundu w Łodzi w latach 1918-1926" pod kierunkiem prof. Pawła Samusia). Przyczynią się oni z pewnością do poszerzenia zakresu badań podejmowanych przez Centrum, jak i do przyspieszenia prac nad projektami będącymi już w toku. 
Pierwszym realizowanym przez nich projektem jest przygotowanie wydawnictwa źródłowego "Mowy Prezesa Rumkowskiego".


24.10.2008
Wirtualne getto - media o Centrum Badań Żydowskich c.d. 

Po przedstawieniu w prasie projektu Wirtualnego Getta, mającego powstać przy współpracy Centrum Badań Żydowskich UŁ i Archiwum Państwowego w Łodzi, nadeszła kolej na telewizję. We wczorajszych Łódzkich Wiadomościach Dnia zaprezentowano między innymi projekt Wirtualnego Getta. 

Materiał zrealizowany przez ŁWD można zobaczyć na stronie internetowej łódzkiego oddziału TVP.


4.10.2008
Wirtualne getto - media o Centrum Badań Żydowskich (za lodz.naszemiasto.pl)

Trzy dni temu, podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Łódzkim, prezydent Jerzy Kropiwnicki zaapelował do uczelni o szerokie uczestnictwo w przygotowaniach obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.
- Mamy gotową odpowiedź. To trzy konkretne propozycje - oznajmia Tomasz Boruszczak,
rzecznik UŁ. Pierwsza z nich to Wirtualne Getto.
W sieci znajdą się interaktywne plany z granicami getta czy położeniem jego urzędów.
Każdy użytkownik sieci będzie mógł sprawdzić m.in., które nieruchomości zajmowali znani przedstawiciele społeczności żydowskiej. Wirtualne Getto ma powstać we współpracy uniwersyteckiego Centrum Badań Żydowskich i Archiwum Państwowego w Łodzi.
Druga odpowiedź dla prezydenta to seminarium naukowe, które miałoby się odbyć w sierpniu 2009 r. Jego proponowany tytuł to "Kronika Getta Łódzkiego i inne źródła do dziejów Getta Litzmannstadt", a na seminarium pojawiliby się badacze z Giessen, Brooklyn College czy Instytutu Yad Vashem.
UŁ planuje też organizację szkoły letniej dla studentów z Polski i Izraela, obejmującą spotkania z ocalonymi.

Informacja o planach Uniwersytetu Łódzkiego pojawiła się również w Dzienniku Łódzkim, portalu jewish.org.pl i na Forum Żydów Polskich.


3.10.2008
"Wielokulturowość w Europie Środkowo-Wschodniej" - konferencja naukowa (13-14. października 2008)

Zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową "Wielokulturowość w Europie Środkowo-Wschodniej", której organizatorem jest Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.   Uroczyste otwarcie obrad odbędzie się 13.10 o g. 10:00. Drugiego dnia obrad, kierownik Centrum Badań Żydowskich dr Jacek Walicki, wygłosi referat pt. "Żydzi w Łodzi".

"Wielokulturowość w Europie Środkowo-Wschodniej" - konferencja naukowa, 13-14.10.2008 r.
Sala Rady Wydziału WSMiP (ul. Składowa 41/43)
.

Zobacz program konferencji

Zapraszamy!


1.10.2008
"Theo, wir fahr'n nach Lodz!" - konferencja naukowa (10-11. października 2008)

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową, organizowaną przez Katedrę Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii UŁ oraz Kommision fur die Geschichte der Deutschen in Polen. Pierwszego dnia obrad, kierownik Centrum Badań Żydowskich UŁ dr Jacek Walicki, wygłosi referat pt. "Lodzer Quellen zur Erforschung der Geschichte der Lodzer Deutchen".

"Theo, wir fahr'n nach Lodz! Die Geschichte der Deutschen in Polen in regionarel Belletristik, Kunst und im Presswesen im 19. und 20. Jahrhundert" - konferencja naukowa 10-11.10.2008 r.
Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnye UŁ (ul. Rogowska 26).
Uwaga: obrady prowadzone będą w języku niemieckim!

Zobacz program konferencji

Zapraszamy!


31.09.2008
Wizyta Arthura M. Stupaya

W dniach 27-28 września 2008 r. do Łodzi przyjechał zaprzyjaźniony z miastem amerykański ekonomista - Arthur M. Stupay.  Pracownicy Centrum pomagaja mu w przygotowaniu biografii swojego wuja - Jakuba Stupaja. Jakub, z zawodu lekarz-okulista, był jednym ze świetnie wykształconych zasymilowanych Żydów mieszkających w Łodzi. Podczas wrześniowej wizyty nasz gość zaproponował ufundowanie stypendium naukowego im. Jakuba Stupaja.

Arthur M. Stupay


1.09.2008
Wizyta prezydenta Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie 

Podczas sentymentalnej podróży po Polsce 29 sierpnia 2008 r. do Łodzi zawitali niezwykli goście: prof. Aaron Ciechanover - noblista z dziedziny chemii, prof. Menachem Magidor - prezydent Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wraz z żoną Sarą i córką oraz Rina Bennari - doktorantka prof. Jakuba Goldberga.
Goście spotkali się z panią prorektor UŁ prof. Joanną Jabłkowską oraz pracownikami Centrum Badań Żydowskich, a także odwiedzili miejsca związane z historią rodzin.

Menahem Magidor

Podczas spotkania doszło do zapowiedzi nawiązania szerszej współpracy pomiędzy Centrum Badań Żydowskich a Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie.

Więcej zdjęć z podróży po Polsce można zobaczyć na internetowym albumie Riny Bennari.


25.08.2008
Obchody 64 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Zapraszamy na uroczyste obchody 64 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Główne uroczystości odbędą się 29 sierpnia 2008 r. (piątek) i rozpoczną się o godzinie 10:00 modlitwą na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. Dokładny program dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi.

Zapraszamy!


9.06.2008
"Byłam sekretarką Rumkowskiego - Dzienniki Etki Daum"

Zapraszamy na promocję książki Elżbiety Cherezińskiej "Byłam sekretarką Rumkowskiego - Dzienniki Etki Daum". Spotkanie odbędzie się 26 czerwca 2008 r. (czwartek) o godz. 18:00 w sali 202 Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/5. Poprowadzi je prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, gośćmi honorowymi spotkania będą prof. Szewach Weiss oraz Władysław Frenkiel.Zapraszamy!


26.05.2008
"Marzec 1968" - wystawa (27 maja - 13 czerwca 2008)

muzeum tradycji niepodległościowych     sknh

Zapraszaszamy na wystawę "Marzec 1968", zorganizowaną przez Studenckie Koło Naukowe Historyków we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

"Marzec 1968" - wystawa, 27 maja - 13 czerwca 2008 r. 
Patio nowego gmachu Instytutu Historii (III piętro).

Zapraszamy!


2.02.2008
Bezdroża nauki i publicystyki. Wokół książki Jana Tomasza Grossa "Strach"

Zapraszamy na zebranie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, podczas którego kierownik Centrum Badań Żydowskich UŁ, dr Jacek Walicki, wygłosi odczyt pt. "Bezdroża nauki i publicystyki. Wokół książki Jana Tomasza Grossa 'Strach' ". Spotkanie będzie okazją do zadania pytań dotyczących zarówno kontrowersyjnej publikacji J. T. Grossa, jak i stosunków polsko-żydowskich po drugiej wojnie światowej. Informacje o spotkaniu znaleźć można również na stronie internetowej Łódzkiego Oddziału PTH.

Bezdroża nauki i publicystyki. Wokół książki J.T. Grossa "Strach" - odczyt, 20 lutego 2008 r.
Instytut Historii, Sala Rady Wydziału Filozoficzno-Historycznego (ul. Kamińskiego 27a)
godz. 17.00

Zapraszamy!

Copyright ©2005-2011 | Uniwersytet Łódzki, Centrum Badań Żydowskich / University of Lodz, Center for Jewish Research | email: judaica(at)uni.lodz.pl